W ten piękny dzień zapraszamy do lasu! Zapakuj wodę i wszystkie techniki, kórych udało Ci się nauczyć i idź! Po miesiącach pandemicznego uwięzienia spróbuj poczuć trochę naturalnej wolności.
Shirin-yoku - z japońskiego "kąpiel leśna" to czerpanie z leśnej atmosfery, to zanurzanie się w lesie przy użyciu wszystkich zmysłów. Jako technika terapeutyczna została włączona do praktyk medycznych i zbadana naukowo w Japonii. Polega ona, jak pisze w swojej książce "Lasoterapia" jej propagatorka, psychiatra Katarzyna Simonienko, na niespiesznnym spacerze lub przebywaniu w środowisku leśnym i koncentracji na doznawaniu "tu i teraz". Tylko tyle i aż tyle...
Ponieważ jednak ufamy, że udało Ci się poznać różne techniki relaksacyjne - możesz je wykorzystać w Shirin-ryahoo - Terapii lasem, w której Shirin yoku (sama przebywanie w lesie) łączy się ze zdobyczami współczesnych technik psychoterapeutycznych i metod relaksacyjnych.
Jak praktykować?
Czy terapia lasem to zwykły spacer? I tak i nie. Aby była skuteczna warto uwzględnić w niej poniższe fazy i sekwencje:
1. Odłączanie się od rzeczywistości - pośpiechu, planów, analiz etc
2. Podłączanie się pod naturę - bycie tu i teraz z wykorzystaniem wszystkich zmysłów. Przy czym warto zacząć od tych nieoczywistych wyłączając wzrok w początkowej fazie.
3. Integracja doświadczenia - przetworzenie przeżytych doznań, refleksja...
Ważny jest początek - przekroczenie linii za którą odłączymy się od codzienności wchodząc w las. Wyraźny początek pozwoli nam uzmysłowić sobie, że mamy ten leśny czas dla siebie.
Liczy się równiez oddychanie. Skup się na oddechu. Wykorzystaj np. techniki przedstawione na naszym blogu.
Postaraj się otworzyć zmysły. Wszystkie. Posłuchaj otoczenia z zamkniętymi oczami, zanurz sie w dźwiękach i dotyku. Poczuj las. Świadomie zaangażuj się w "tu i teraz". Zwolnij tempo. Nawet jeżeli nie wydaje Ci się to naturalne.
Na koniec pomyśl o nowych doświadczeniach, przeanalizuj je. I dopiero wyjdź z lasu.
Komentarze
Prześlij komentarz